СОЦИАЛЬНО-ГУМАНИТАРНЫЕ АСПЕКТЫ РАЗВИТИЯ ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ

SOCIO-HUMANITARIAN ASPECTS OF THE DEVELOPMENT OF PHYSICAL CULTURE

Волкова Л.М., ORCID: 0000-0002-3891-0005, канд. пед. наук, Санкт-Петербургский государственный университет гражданской авиации; Митенкова Л.В., ORCID: 0000-002-6239-8099, канд. пед. наук, Санкт-Петербургский государственный педиатрический медицинский университет; Тараканова М.Е., Кряклина А.А., Санкт-Петербургский химико-фармацевтический университет, г. Санкт-Петербург, Россия

Volkova L.M., ORCHID: 0000-0002-3891-0005, Ph.D., Saint Petersburg State University of Civil Aviation; Mitenkova L.V., ORCID: 0000-002-6239-8099, Ph.D. St. Petersburg State Pediatric Medical University; Tarakanova M.E., Kryaklina A.A., St. Petersburg Chemical and Pharmaceutical University;

Saint Petersburg, Russia

Аннотация. Рассматриваются вопросы социально-гуманитарной направленности физической культуры студентов, показано значение человеческого фактора в преодолении авиакатастроф. Проведена оценка оптимизма и активности, выявлены социальные компоненты здоровья студентов. Полученные результаты свидетельствуют о необходимости применения у студентов летных специальностей упражнений, связанных с развитием эмоциональной устойчивости, выносливости, умения действовать в сложных условиях окружающей среды.

Ключевые слова: авиация; студент; стресс; оптимизм; здоровье.

Annotation. The issues of social and humanitarian orientation of students' physical culture are considered, the importance of the human factor in overcoming plane crashes is shown. The assessment of optimism and activity was carried out, the social components of students ' health were identified. The results obtained indicate the need for students of flight specialties to use exercises related to the development of emotional stability, endurance, and the ability to act in difficult environmental conditions.

Keywords: aviation; student; stress; optimism; health.